terasa
Bydlení Zahrada

Toužíte po dřevěné terase? Vyvarujte se těchto chyb

Terasa je okrasou každého domu se zahradou. Vytváří příjemné zákoutí pro odpočinek a stává se oblíbeným místem všech členů domácnosti. To, jak se na terase budete cítit, je velmi zásadní. Během léta na ní totiž můžete trávit celé dny, ať už s rodinou, nebo přáteli, při odpolední kávě, ale i při prázdninových grilovačkách.

Možná i vy patříte mezi milovníky dřeva, a tak u vás vedou dřevěné terasy. Tuto volbu vám určitě chválíme. Dřevěná terasová prkna mají nenapodobitelné kouzlo a do zahradní zeleně se náramně hodí. Aby nám ale taková terasa vydržela co nejdéle a byla permanentně krásná, je potřeba se při její realizaci vyvarovat určitých chyb.

Materiál hraje prim

Prvním důležitým krokem je správný výběr materiálu. Čím kvalitnější dřevo zvolíte, tím déle vám vydrží. Zde hraje přirozeně roli to, zda je terasa krytá či otevřená. Na otevřenou terasu jsou například smrkové palubky, popřípadě saunové palubky velmi nevhodné a doporučují se podlahy z exotických dřevin. Odolnost dřeva se ale přirozeně odráží i na ceně, proto je potřeba si nejdříve ujasnit, co od terasy očekáváme. Podkladové hranoly a terasová prkna by měla být ze stejného materiálu. Při kombinaci dvou dřevin s odlišnými vlastnostmi by totiž mohlo vlivem rozdílného sesychání, roztažitosti a pnutí dojít k praskání či kroucení dřeva.

Podklad je důležitý

I samotný podklad pod terasou a na něm umístěné rošty musí být připraveny s myšlenkou. V případě, že by část terasy ležela na pevném podkladu a část na měkkém podloží, zcela jistě by se sedáním materiálu začala na jedné či druhé straně kroutit nebo praskat. Samotný rošt pak musí být dostatečně pevný, s hranoly vzdálenými tak, aby se prkna po samotné pokládce a zatížení neprohýbala. Samostatnou kapitolou jsou pak spáry mezi prkny. Protože je dřevo živý materiál a neustále pracuje, musíme počítat s jeho smrštěním v létě a s jeho roztažením v zimě. Spáry by měly být připraveny tak, aby byly schopny na toto reagovat.

Udržovat, udržovat, udržovat

Dřevo není beton. Proto si už před pořízením dřevěné podlahy nalejte čistého vína – tato hromada dřeva bude potřebovat péči. Jste na to připraveni? Oživit nátěrem byste terasu měli alespoň jednou, dvakrát ročně. Před samotným nátěrem stačí desky omýt vodou se saponátem, případně smirkovým papírem ošoupat starý loupající se nátěr.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *