Bydlení

Nová střecha

Střecha patří mezi základní stavební kameny každého domu, bez ní to prostě nejde. Jednou za x let ovšem přijde doba, kdy je nutná rekonstrukce. V tom případě máme dvě možnosti, buď si na to zavoláme firmu, a nebo si to uděláme sami. Staré střechy jsou ovšem bytelné a ty dnešní se jim těžko mohou dorovnat. Střecha je v podstatě taková stavebnice ze dřeva. Máme tam krokve, střešní latě, trámy, pozednice a mnoho dalšího. V minulosti se to všechno spojovalo pomocí klasických tesařských spojů. Tehdy byli tesaři jedna báseň. Dnes je všechno moderní čili tesaři používají kovové spojovací prvky. Patří zde například hřeby, ocelové úhelníky, speciální vruty, šrouby a další.

Mezi jedny z nejčastějších problémů u střech patří uvolněná taška, spáry kolem střešního okna a podobně. Řadíme sem také, i když nám zatéká. Vysvětlíme si základní pojmy. Vaznicové soustavy – jejich základním nosným prvkem je vaznice – pozednice, která je uložená na nosné stěně, případně podepřená sloupky. Ve směru spádu střechy leží na vaznicích krokve a podle typu střechy, respektive střešní krytiny, se vybavuje konstrukce latěmi nebo bedněním. Nyní tu máme hambálkové soustavy. Zde krokve doplňují horizontální výztuže, kterým se právě říká hambálky. Ty opticky vytvoří trojúhelník a prostorová pevnost se v podélném směru zabezpečuje různými vyztužovacími prvky.

Vazníkové soustavy tvoří příčně uložené příhradové nebo plnostěnné vazníky, které mohou být lepené. K zabezpečení prostorové pevnosti se používají tzv. ondřejské kříže. No a na závěr jsou tu rámové soustavy. Tady se vazníky doplňují stojkami ukotvenými do základů. Ještě předtím, než vůbec začnete dělat nějakou střešní rekonstrukci, tak hlavně všechno zkontrolujte, například povrch všeho dřevěného, praskliny, uvolnění, koroze, ale také komín. V podstatě se dá říci, že by se mělo zkontrolovat všechno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *