keramická taška
Bydlení Nové bydlení

3 vlastnosti kvalitní střešní krytiny

Při výběru střechy se řídíme různými kritérii, od vzhledu a ceny k užitným vlastnostem. Pro někoho je limitující finanční rozpočet, takže hledá v levnějších materiálech, jako jsou plechové, vláknocementové či asfaltové krytiny. Někdo sází na dlouhou životnost a přiklání se ke garantované pálené nebo betonové tašce. Všechny mají své specifické vlastnosti, díky nimž si drží oblibu u stavebníků. Podívejme se na některé z nich.

Co nabízí současný trh

Než se zaměříme na jednotlivá kritéria výběru, je dobré vědět, jaká je nabídka výrobců a dodavatelů stavebního materiálu. V současné době jsou to tradiční skládané krytiny, tedy betonové a pálené střešní tašky nebo břidlice, které se řadí mezi tzv. těžké krytiny, případně krytiny lehké: vláknocementové šablony, plechové krytiny, asfaltové šindele, bitumenové či plastové střechy. Váha krytiny je důležité kritérium při rekonstrukci střechy, pokud chceme zachovat původní krovy – jsou-li dimenzované na lehčí krytinu, provedeme jen výměnu. U novostavby nemá na výběr zásadnější význam, tam se dělají krovy na potřebnou nosnost.

Funkce a životnost

Střecha toho musí hodně vydržet, takže vybíráme krytinu odolnou proti povětrnostním podmínkám a volíme raději nehořlavý typ, ten nám ušetří hodně starostí. Kvalitní střešní krytina by také měla mít výborné tepelné a zvukové izolační vlastnosti. Rozhoduje i snadnost a hospodárnost pokládky a dlouhá životnost. Lehké a hlavně levnější varianty střešních krytin bohužel nedosahují takových vlastností, které bychom od střechy očekávali, především jde o horší izolaci tepelnou i zvukovou, nižší životnost, komplikovaná může být i oprava (plechová krytina).

Jestliže se rozhodnete pro některou z levnějších krytin, jde spíš o odložení konečného řešení (například z finančního hlediska), protože obvykle nevydrží dlouho, na rozdíl od střech z betonových či pálených tašek nebo vláknocementové krytiny, kde výrobci garantují životnost až 50 let.

střešní krytina

Odvětrávání střešní krytiny

Každá střecha musí v létě zvládnout vysoké teploty a UV záření, v zimě zase musíme počítat s mrazy až do – 20° C. Proto nejen, že volíme mrazuvzdornou krytinu, vybíráme zároveň i takovou, která větrá a chrání proti pronikání vlhkosti v zimě a přehřívání půdního prostoru v létě (zvlášť v případě, že máme obytné podkroví).

Pokud je střecha odvětrávaná, tepelné zatížení budovy je nižší a energie potřebná k ochlazení budovy tím pádem také. Řádným odvětráním tak můžeme ušetřit hodně energie. V zimě není problémem teplotní rozdíl (teplota pod taškou je stejná jako teplota venkovního vzduchu), ale odvod par. Páry mohou pronikat zdmi i tepelnou izolací.

Dobře zvládnuté odvětrávání střešní krytiny mají střechy taškové díky instalaci podhřebenovým větracím taškám nebo instalací větracího pásu hřebene. Tím je zajištěno, že mají páry kudy unikat a nehromadí se uvnitř domu.

Na vzhledu záleží

Když už si postavíme či zrekonstruujeme dům, chceme, aby vypadal hezky. Stejně tak nám záleží na vzhledu střechy, ať už jde o typ, sklon i třeba barvu střešní krytiny.

Asi není tajemstvím, že i z tohoto hlediska vychází keramická taška jako nejlepší možnost. V nabídce je mnoho barevných provedení, vybrat si můžete v matném nebo glazovaném provedení a také z mnoha různých tvarů. I betonová taška je dobré řešení, je i o něco levnější než pálená, má ale menší stálost barev. Na druhou stranu ji lze použít už od sklonu 10°.

Jestli opravdu hledáte střechu na celý život, jak to garantují výrobci, měli byste sáhnout po pálených taškách. Vyšší pořizovací cena se během let vykompenzuje minimální údržbou a vysokou životností. Jejich izolační vlastnosti vám mohou ušetřit dost nákladů na vytápění a pak – je to i o vzhledu, který bude moderní v každé době.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *