Inspirace

Jednoduchý způsob, jak najít vlastníka nemovitosti

Kdo kupuje nemovitost, ať se jedná o byt, dům či pole, určitě si bude chtít ověřit jejího vlastníka, aby věděl, s kým bude při koupi jednat a aby nenarazil na podvodníka. Všechna data o vlastnictví jsou shromažďována na jednom místě, které je bezplatně přístupné. Víte, kam se podívat?

Katastr nemovitostí

Vlastnictví nemovitostí musí být někde zaneseno. V dřívějších dobách roli evidence vzaly zemské desky. V současnosti funguje Katastr nemovitostí České republiky, který vznikl 1. ledna 1993. Jeho funkce je víceúčelová, protože katastr je studnicí informací nejen pro daňové, statistické či technické potřeby. Najdete v něm data o vlastnických i věcných právech. Jeho služeb využívají také organizace zabývající se ochranou životního prostředí, kulturních památek, rozvojem území či vědeckou činností.

Katastrální mapa

S katastrem nemovitostí souvisí další důležitý pojem – katastrální mapa, kterou definuje vyhláška č. 357/2013. Má digitální podobu v systému S-JTSK, a to v měřítku 1:1000.  Tato mapa je volně přístupná díky webové aplikaci. Nahlížení na katastrální území nabízejí také soukromí poskytovatelé, k nimž patří třeba i GeoPas.cz, jež eviduje na 22 a půl milionu parcel katastru nemovitostí včetně dalších zajímavých informací. Zájemci se zde mohou seznámit s umístěním parcely, životním prostředím v jeho bezprostředním okolí i s občanskou vybaveností. To jsou data, která jsou pro kupujícího nemovitost dost podstatné.

Katastrální území

Definice zákona č. 256/2013 Sb. říká, že katastrální území je technická jednotka, kterou tvoří místopisně uzavřený a katastru nemovitostí společně evidovaný soubor nemovitostí, jež se vztahují k určité obci či městu. K vidění je také na https://geopas.cz/katastry/990388. Tento web je volně přístupný pro každého, kdo si chce zjistit potřebné informace o určitém pozemku a jeho okolí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *