Nezařazené

Jak pečovat o terasová prkna, abyste zachovali jejich vzhled a prodloužili životnost

Součástí moderního rodinného domu je venkovní terasa, která prodlužuje obytný prostor. Zde člověk může odpočívat, věnovat se relaxačním činnostem, pozvat si hosty. Aby plnila terasa účel, pro který je postavena, měla by splňovat určitá kritéria. Je to zejména praktičnost a dlouhá životnost. I proto je důležité zvolit vhodný materiál. Jako ideální se může jevit přírodní dřevo. Víte, jak se o něho starat?

Přírodní materiál v hlavní roli

Terasová prkna bývají velmi často první volbou, když se člověk rozhoduje, co dát na podlahu terasy. Je to i díky užitným vlastnostem tohoto přírodního materiálu. Dřevo do sebe absorbuje teplo, tudíž po terase bude v létě velmi příjemné chodit bez bot, protože bude hřejivá. Když zvolíte vhodný typ dřeva, odmění se vám dlouhou životností. Nejčastěji se používají evropská a exotická dřeva, z nichž vede sibiřský modřín nebo teak.

Aby dřevo nehnilo 

Když budete stavět terasu z dřevěných prken, budete potřebovat distanční podložky na terasy. Vyrábějí z odolného plastu, který je stálý při nízkých i vysokých teplotách. Obvykle se instalují tam, kde se na terase nejvíce drží voda. Ta pak má na svědomí hnití dřeva. Tato podložka prodlužuje životnost terasových prken díky tomu, že vytvoří mezeru, kterou může voda odtékat pryč, a dřevo tak rychleji schne. Tyto podložky lze vybírat ze dvou velikostí distanční mezery – 4 a 7 milimetrů.

Jak se o dřevěná prkna starat

Terasa z přírodního dřeva bude náročnější na údržbu. Znamená to zejména prkna ošetřit nátěrem, který je chrání před nepříznivými vlivy počasí. Lze použít například osmo olej nebo nějaké mořidlo. Pak už jen stačí pravidelně terasu zbavovat nečistot, které na ní ulpí. Použít byste měli čisticí prostředek na dřevo a s jeho pomocí prkna kartáčovat ve směru vláken desek. Je vhodné mít po ruce vysokotlaký čistič, kterým čisticí prostředek nakonec z prken smyjete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *