vzduchotechnické potrubí
Nezařazené

Víte, co je rekuperace vzduchu a jak díky ní šetřit peněz?

Rekuperace vzduchu čerpá teplo z odpadního vzduchu. Teplo následně předá čerstvému vzduchu, který ohřátý vstupuje do místností. 

Srdcem každé rekuperační jednotky je výměník=rekuperátor. Rekuperátor dokáže z odpadního vzduchu získat teplo, a tím se efektivně šetřit peníze.

Pokud potřebujete v obytných prostorech (např. dřevostavby) udržovat určité % vlhkosti, pořiďte si rekuperační jednotku s vestavěným entalpickým výměníkem. Entalpický výměník dodá teplo a zároveň vlhkost. 

Tyto výhody má rekuperační větrání

  1. Nižší spotřeba elektrické energie je ekonomicky úspornější
  2. Znatelné zlepšení vzduchu uvnitř objektu – eliminace plísní, vlhkosti, vysoké koncentrace oxidu uhličitého a radonu.
  3. Centrální rekuperační jednotky zkombinované s letním bypassem znatelně ochlazují byt v letním období. Letní bypass je vhodný pro všechny, kteří si rádi odpočinou od horkého venkovního vzduchu.

Tyto nevýhody má rekuperačního větrání

  1. Prvotní investice je pro někoho finančně náročná. 

Jak se dělí centrální a lokální (decentrální) rekuperační jednotky?

Rekuperační jednotky se dají rozdělit na dva typy.

Centrální rekuperační jednotky 

Maximální výkon: 150 do 400 m3/h. Centrální rekuperační jednotka dokáže vyvětrat objekt do rozlohy 150 m2

K rozvedení vzduchu po objektu je potřeba vybudovat vzduchotechnické potrubí. To znamená zakomponovat přívodní a odvodní větve pomocí mnoha dílů do stěny, do podhledu, nebo do podlahy. Bohužel instalace je finančně i technicky náročná.

Doporučit můžeme české centrální rekuperační jednotky Ventbox, které je možné ovládat ručně, z mobilního telefonu nebo tabletu. Každá rekuperační jednotka Ventbox má v sobě předehřev a letní by-pass. 

Lokální rekuperační jednotky 

Maximální výkon: 100 m3/h. Lokální rekuperační jednotka dokáže vyvětrat plochu o max. 50 m2.

Obrovské plus lokálních větracích jednotek je poměrně jednoduchá instalace do obvodové zdi v místnosti, kde se bude větrat. To znamená, že se obejdete bez vzduchotechnických rozvodů. A navíc si pro každou místnost můžete nastavit rozdílný výkon větrání. 

Zajímat by vás mohly úsporné lokální rekuperační jednotky MELTEM německé výroby. Nastavení je opravdu jednoduché: 1) na jednotce, 2) skrz externí spínač, 3) bezdrátovým dálkovým ovládáním nebo 4) mobilním telefonem. Existují také jednotky s automatickou regulací množství vzduchu, řídí se vlhkostí vzduchu a CO2 v místnosti.

MELTEM je šikovné řešení, která jiná lokální rekuperační jednotka nenabízí. Chcete odvětrávat dvě místnosti pomocí 1 jednotky? Zaujme vás Meltem pro dvě místnosti. 

Chcete si rekuperační jednotky prohlédnout? 

Všechny výše zmíněné jednotky si můžete prohlédnout v showroomu v Hradci Králové. Více informací najdete na www.vzduchotechnika-ventilace.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *