mobilní domek
Bydlení Nové bydlení

Mobilní domy nacházejí stále více příznivců

Co znamená pojem mobilní dům? Jde o komfortní formu bydlení s možností přemisťování díky umístění na kolečkách nebo na betonovém pásu. Stále populárnější způsob pomůže vyřešit bytovou otázku hlavně osobám bez možnosti získat hypotéku v částkách několika miliónů, potřebných pro klasickou novou nemovitost.

Cesta k pohodlnému bydlení

Velká Británie a Nizozemí se momentálně chlubí hojným používáním tohoto způsobu ubytování pro rekreační účely především během sezóny. Ani český zájemce nezůstává ochuzen. Již více než deset let se mobilní domy propagují a současně vyvíjejí a vylepšují i u nás. V naší zemi je objevíte ve formě plnohodnotných dřevostaveb s inovačními prvky. Zároveň je nutné zohledňovat požadavky vycházející od stavebních úřadů. Originální výroba po česku se pojí s tradiční technologií společně s osvědčenými materiály a oceňovanou ruční prací. Nechybí zateplená fasáda, vnitřní a vnější omítky. Potěší i proměnlivý sklon střechy nebo výška stropu.

Výrobci se přiklánějí k místnímu klima, ke zvyklostem a konkrétním potřebám. Mezi výhody patří snadná přemístitelnost – v případě stěhování půjde přístřeší s vámi. Stačí rozebrat jednotlivé moduly, rozmontovat a odvézt na jiné místo. Do plusů zahrňte i nepoužívání těžké techniky a jeřábů na přepravu.

Výrobky plnící funkci stavby

Mobilheimy – tak zní nejčastěji používaný výraz pro již použité mobilní domky, často pocházející z ciziny. Při jejich koupi je třeba si dopředu zjistit, zda jejich parametry odpovídají českým právním úpravám. Normám musejí odpovídat výška stropu, zateplení, rozvody vody a elektřiny a splněny musejí být požární předpisy. Jen takové mobilní domky naše legislativa označuje jako „výrobky plnící funkci stavby“ – tak hovoří legislativa. Umístění provádějte podle územního souhlasu, kdy se vyžaduje zahrnutí pozemku v územním plánu. Zapomeňte na shánění projektové dokumentace, postačí jednoduchý plánek, prohlášení o shodě na komponenty a technická zpráva.

1 komentář

  1. Dobry den měla bych zajem o domek na koleckach co k tomu potrebuji a co to obnasi a jak je drahy dekuji Nečasova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *