zabezpečení
Nezařazené

5 tipů na zabezpečení chaty nejen na zimu

Strašákem zimy jsou nezabezpečené chaty. Pro zloděje představují lehkou kořist, pro majitele chat neustálou obavu – také ji znáte? Nejhorší je, že tento nepříjemně vtíravý pocit se může změnit v realitu. Avšak existují způsoby, jak jej eliminovat a žít mnohem klidněji. Pojďme si o nich společně přečíst.

pastedGraphic.pngCena majetku je vyšší než cena zabezpečení

zabezpečení

Častou pohodlnou chybou nás všech je nechuť investovat do něčeho „pořádně“. Nechce se nám utrácet, a tak raději uhýbáme před tím, co je nutné. Je to ale moudrá volba pro vás jako majitele nemovitosti? Cena majetku v chatě (nemluvě o poškození samotné chaty) mnohonásobně předčí jednorázovou investici, kterou vložíte do pořádného zabezpečení.

Policie radí, jak postupovat než zazimujete. Nejzranitelnější místa chaty jsou dveře a okna. Proto jsme vám sepsali 5 praktických tipů na zabezpečení právě v těchto místech:

Jak zabezpečit dveře

Nechat dveře nezabezpečené je pro lupiče něco jako pozvánka dovnitř. Jsou ovšem 2 zásadní způsoby, jak celou věc změnit:

 1. Bezpečnostní mříže
  Ocelové tyče jsou jasným varováním pro zloděje, že majitel se stará o to, aby chata nedošla újmě. Tento lehký psychologický efekt může zloděje odradit. Mříže vyberete v rozměrech a barvách na míru, nevyžadují údržbu a mohou se pyšnit čtyřstupňovou ochranou – zinkování, fosfátování, práškové lakování a následné vypálení v peci při vysoké teplotě. Plus vnitřek mříží může být volně otáčivá tyč, kterou nejde přeřezat.
 2. Bezpečnostní dveře
  Jakékoliv bezpečnostní dveře jsou nesrovnatelně odolnější než jakékoliv běžné dveře. Existují i bezpečnostní sveře proti vlkhu bezpečnostní dveře proti vlhku do objektů, jako je právě chata. Vyznačují se antikorozitou a použitím materiálů odolným proti mrazu, dešti a vlhku.

Jak zabezpečit okna

Existuje mnoho způsobů, jak okna zabezpečit, aniž by přitom člověk musel vyměnit samotné okno. Nejběžnější jsou mříže (jako u dveří), ale pak také žaluzie, bezpečnostní sklo či kování, detektory a jiné. Nejefektivnější je zkombinovat různé varianty. Čím více překážek musí lupiči zdolat, tím nervóznější jsou a podléhají tendenci to vzdát. Tady jsou některé, o kterých jste možná nevěděli:

 1. Bezpečnostní fólie do oken
 2. Fólie je také odolná proti poškrábání a téměř zcela pohlcuje UV záření, čímž  brání blednutí barev nábytku. A nejen to – využijte ji klidně i do oken vašeho auta!
  I když se okno roztříští, zůstane stále „pohromadě“. Na rozdíl od mříží nemusí být fólie nijak vidět, tudíž neuškodí vzhledu chaty, ale bude funkční. K dostání jsou kupříkladu tyto typy fólií:

  • čiré bezbarvé fólie,
  • zrcadlové stříbrné fólie,
  • pískované matné fólie.
  • Fólie je také odolná proti poškrábání a téměř zcela pohlcuje UV záření, čímž  brání blednutí barev nábytku. A nejen to – využijte ji klidně i do oken vašeho auta!
 1. Fólie je také odolná proti poškrábání a téměř zcela pohlcuje UV záření, čímž  brání blednutí barev nábytku. A nejen to – využijte ji klidně i do oken vašeho auta!
 2. Uzamykatelný mechanismus okna
  Při každém otočení kliky se okno samo uzamkne/odemkne. Tím si zajistíte, že jej nikdy nezapomenete odemčené. Důležité charakteristiky jsou:
  • uzamykatelné body z vysoce kvalitní ocele, které se vysouvají až 19 mm,
  • výroba na míru,
  • bez potřeby měnit stávající okno.
 1. Uzamykací klika
  uzamykací klika
 2. Pořízením zámku na kliku okna znemožníme její otáčení – zůstane v uzamčené poloze. To se hodí kvůli rozbití okna zloději a následnému pokusu otevření okna klikou zevnitř. Také můžeme zabránit dítěti, aby si s oknem nehrálo.
 3. Bezpečnostní kování
  kování
 4. Základem bezpečnostního kování je čep, který při uzavření okna zajíždí do bezpečnostního protikusu. Čep je usazen na všech dílech obvodového kování okna. Jednoduchá, ale účinná obrana proti zlodějům, která se dá aplikovat i na dveře. Jak jednoduché je otevřít okno bez a s bezpečnostním kováním se můžete podívat na videu: Bezpečnostní kování Maco.

Na okraj tu máme jednu poslední „vychytávku“, a tou je ochrana elektroměru. Aneb pokud chcete mít pocit kompletního zabezpečení před zloději, aby se nedostali opravdu k ničemu. Není nad klidný zimní spánek.

Cena všech těchto zabezpečovacích mechanismů se ani zdaleka nepřibližuje ceně, kterou lupič způsobí – nemluvě o starostech a pokažené zimě. Skoncujte s každoročním trápením jednou provždy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *