Bydlení

Jaké jsou rozdíly mezi garnýžemi?

Garnýže jsou dekorativním prvkem vaší domácnosti. Slouží k zavěšení záclon a závěsů. Můžete si pořídit různé typy garnýží v závislosti na tom, jaké se vám budou líbit. Rozlišovat budete ale nejenom na základě různých materiálů, ale také různých typů. Nyní vás seznámíme s jednotlivými garnýžemi.

Dřevěné garnýže

Dřevo je přírodním materiálem, což spousta lidí vnímá jako veliké plus. Na druhou stranu je ale zapotřebí uvést, že jejich životnost je nižší než životnost kovových garnýží. Přesto se dřevěné garnýže stále ještě těší oblibě. A to navzdory tomu, že když jsou dlouhé, mohou se časem uprostřed prověsit. Tohoto negativního efektu je ale možné se zbavit díky vhodně umístěným držákům garnýží. Aby dřevěné garnýže splnily dobře svůj účel, je zapotřebí vybírat větší průměr garnýžových tyčí. 

Kovové garnýže

Kovové garnýže mají výhodu delší životnosti. Tento materiál se jen tak neprověsí. Kupujte si celokovové tyče, nikoli ty duté, protože ty se mohou začít prověšovat. Tento problém odstraníte stejně, jako v případě dřevěných garnýží. Celokovové tyče jsou samozřejmě dražší, ale z časového hlediska se rozhodně vyplatí. Výhodou některých dutých garnýží ale může být například to, že jsou teleskopické – jejich délku si tedy můžete snadno upravit až doma.

Kovové kolejnicové garnýže

Zvláštním typem jsou kolejnicové garnýže. Sestávají z kolejničky, která nepotřebuje kroužky, pouze žabky. Ty se pohybují ve speciálních drážkách. Na ně se upevňují závěsy a záclony. Výhodou je to, že tyto garnýže se neprověšují. Odsunout je přitom můžeme po celé délce, aniž by nám ve střední části zavazely speciální držáky, jejichž hlavním úkolem je zabránit prověšení.

Elektrické garnýže

Jedná se o velice moderní, ale taktéž nejnákladnější řešení. Hodí se do prostor, které jsou hodně velká okna a vysoké stopy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *