sauny
Inspirace Zahrada

Jak se saunovat, abychom prospěli svému zdraví

Pořídili jste si vlastní saunu? Nejste si jisti jak se saunovat? Chcete co nejlépe prospět svému zdraví?

Saunování rozhodně není žádným moderním výdobytkem, který přišel pouze ze severských zemí. Tento způsob odpočinku a zlepšování zdraví můžeme vysledovat až několik tisíc let do minulosti. Svůj specifický způsob saunování používaly už severoameričtí indiání, staří Slované, sibiřští domorodci nebo Eskymáci. Vždy se jednalo o jakési lázně tepla, které zlepšovali zdraví a utužovali imunitní systém. Jak ale správně používat dnešní moderní sauny? Jak se saunovat?

Před vstupem do sauny

Než vstoupíme do sauny samotné, měli bychom celé tělo omýt mýdlovou vodou a osušit jej. Do sauny je ideální vstoupit zcela nahý, je to nejhygieničtější a také příjemnější. Ze sauny bychom měli odejít ihned, jakmile nám to začne být nepříjemné. Než vstoupíte dovnitř, snažte se co nejvíce uklidnit. Starosti a problémy všedního dne zanechte za dveřmi, usedněte nebo ulehněte, uvolněte celé tělo a začněte relaxovat.

Saunování

V místnosti sauny samotné si můžeme vybrat některou z lavic a na ni usednout nebo ulehnout a zcela se uvolnit. Teplotu můžeme nastavit na 90 až 100 stupňů Celsia, v případě začátečníků kolem 75 stupňů. Při pobytu v sauně se lehce masírujeme a prokrvujeme tělo kartáčem. Kamna můžeme polévat vodou a pro odpařování esencí použijeme keramický kartáček. V sauně můžeme zůstat 10 až 15 minut, začátečníci klidně jen 5 minut. Stále by nám to však mělo být příjemné, v opačném případě raději odcházíme.

Ochlazování

Ochlazení těla po pobytu v sauně ať je spíše pomalejší než rychlejší. Pozor by si měli dát hlavně začátečníci a starší osoby, u kterých se může rychle zvýšit krevní tlak. Po opuštění saunovací místnosti ucítíme úlevu od horka a malé ochlazení. Nejprve se tedy osprchujeme chladnější sprchou a pokud máme možnost, vstoupíme do chladné lázně, ve které zůstaneme, dokud nám není nepříjemně chladno. Poté se můžeme osušit a provést protahovací a relaxační pohyby. Přitom nezapomínáme na doplňování tekutin. Po dostatečném odpočinku opět vstoupíme do sauny a celý postup můžeme několikrát opakovat, nejlépe třikrát.

Konec saunování

Po ukončení saunování se osprchujeme mýdlovou vodou a vlasy si omyjeme šamponem. Usušíme se a zahájíme oddechový režim, nejlépe na pohodlném lehátku. Takto si můžeme odpočinout 30 nebo i 60 minut podle potřeby. Jestliže máme ze saunování vysušenou pokožku, můžeme ji natřít běžným tělovým krémem nebo olejem.

Ještě máte otázky k tomu, jak se saunovat? Potřebujete vědět víc? Obraťte se na nás. Rádi vám poradíme se saunováním i ohledně sauny samotné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *