Hifi studio
Nezařazené

Zní vinyl lépe než CD?

Přestože žijeme v jednadvacátém století a máme k dispozici mnoho pokročilých hudebních formátů a technologií k jejich přehrávání, stále se můžeme setkat s názorem, že vinylové desky znějí lépe než jakékoli CD, DVD či jiná forma digitálního záznamu. Je tomu tak však skutečně?

Skutečně zní Vinyl lépe než CD? 

Audiofilové se v tomto dělí na dva tábory. Někteří tvrdí že hudba z vinylu je i přes občasné praskání a přeskakování mnohem realističtější, bezprostřednější a zábavnější. Je pravdou, že velmi vysoké a velmi nízké tóny si u vinylového záznamu vychutnáte v plné kvalitě, zatímco u digitálního záznamu jsou často ořezány. Na druhou stranu, ostatní audiofilové tvrdí, že v dnešní době je zvuk z audiofilského CD díky kvalitním převodníkům a upscalingu minimálně stejně kvalitní, ne-li lepší než z vinylu. 

Vlastní názor si můžete udělat, pokud navštívíte hifi poslechová studia Praha, kde si můžete poslechnout obě varianty v dokonale vyladěném akustickém prostředí. Hifi studio vám umožní poslechnout si digitální a analogové záznamy na různých typech hifi přehrávačů, takže budete moci posoudit kvalitu z mnoha různých úhlů. Aby si však vinylové záznamy uchovaly svou kvalitu, je třeba o ně řádně pečovat.

Jaký je nejlepší způsob čištění vinylových desek? 

Nejjednodušší způsob, jak vyčistit své nahrávky, je otření speciálním antistatickým štětcem z přírodních kozích chlupů po každém přehrávání. Tím se odstraní veškerý povrchový prach. Pokud jsou však desky silně znečištěné, je jedinou cestou mokré čištění. Nepoužívejte však vodu z vodovodu! Obsahuje v sobě spoustu nečistot a minerálů, takže vždy zanechá na deskách tenkou vrstvu, která záznam poškodí. Mnohem lepším řešením je použití speciálního čistícího roztoku od značky Simply Analog, který dokáže vaše desky vyčistit bez poškození.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *