Bydlení

Nejčastější dotazy k programu Nová zelená úsporám

Dotační program podporuje projekty u rodinných i bytových domů. Stát se snaží podpořit využívání úsporných řešení u nových i stávajících staveb. Jaké otázky jsou často s programem spojovány? 

Na co je možné získat dotaci? 

Jednou z nejčastějších otázek je dotaz ohledně rozsahu dotačního programu. Lidé se ptají na to, zda mohou získat dotace na zateplení, nebo zda se poskytuje také dotace na výměnu oken. Program státní podpory je skutečně široký a zahrnuje mnoho prvků. Dotaci tak například můžete dostat i na využívání dešťové vody, nebo třeba na stínicí techniku. 

Jaká bude konkrétní výška dotace?

Abyste na tuto otázku dostali odpověď, je třeba splnit všechny náležitosti, které se pojí s jednotlivými dotačními programy. Následně není problém získat maximální výši dotace. Dotační finance se vyplácejí v částkách začínajících na tisícových položkách. Mohou se ale samozřejmě vyšplhat až k několika stovkám tisíců korun. Vždy záleží na tom, kolik úsporných řešení volíte. 

Jaké je období pro příjem žádostí o dotaci

Obecně se ví, že je možné o dotace žádat také zpětně, po realizaci všech prací. Příjem žádostí o dotace je možný až do 30. června roku 2025 nebo do vyčerpání alokace. Přesně do tohoto data je nutné doložit také dokumenty o realizaci projektu. 

Kolik zaplatíme ze svého? 

Dotace se udělují až po realizaci úsporných opatření, kdy je skutečně prokázáno jejich uvedení do praxe. Nejprve tedy hradíte celou částku. Až následně ale získáte zpět 50 až 60 procent svých nákladů právě díky dotačnímu programu. 

Mohu žádat o dotaci zpětně? 

Faktury a všechny potřebné dokumenty, které slouží k doložení realizaci úsporných opatření, je nutné mít vystaveny po datu 1. ledna 2021. Samozřejmě je tedy možné o dotaci žádat zpětně. Dotační program Nová zelená úsporám představuje možnost, jak ušetřit za realizaci řešení pro bytové i rodinné domy. Více na webu NZU.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *