Pokud si představujete vlastní domek se zahrádkou a bazénem nebo statek s domácími zvířaty a zahradou, ve kterém budou vaše děti vyrůstat a vy v něm zestárnete, pak možná přichází ten správný čas, kdy můžete své sny zrealizovat. Dostupnost bydlení se blíží ke svému rekordu. Díky stále se snižujícím úrokovým sazbám, které se blíží ke 3%, vynaloží průměrná česká domácnost na měsíční splátku hypotéky méně než 30% čistého měsíčního příjmu. Svou roli v tom sehrávají jednak stále se snižující ceny nemovitostí a také stále klesající úrokové sazby hypotéčních úvěrů.
Na co si dát pozor při sjednávání hypotéky
Při plánování pořízení nemovitosti a zvažování výše hypotéky je však třeba zachovat chladnou hlavu. Nikdo se nechce dostat do potíží se splácením či dokonce o dům nebo byt přijít. Lidé často zapomínají na to, že hypotéční úvěr se splácí desítky let, během kterých se může spousta okolností změnit – narodí se děti a rodina pár let musí žít z jednoho platu, přijde úraz nebo dlouhodobá nemoc, člověk může přijít o práci. Pokud je měsíční splátka příliš vysoká, může taková změna rodině způsobit obrovské potíže. Je třeba se seznámit se situací na trhu s hypotékami, zaměřit se nejen na výši úroků, ale také na další poplatky a náklady, zapomínat by se nemělo ani na pojištění. Také není pravda, že banka, kde má klient svůj běžný účet, nabídne nejlepší hypotéku, určitě se vyplatí poptat se i u konkurence.
Náklady na bydlení nejsou jen splátky hypotéky
Při propočítávání měsíčních nákladů domácnosti na bydlení je třeba počítat nejen se splátkou hypotéky, ale také náklady na běžný provoz – náklady na energie, vodné, stočné, příspěvky do fondu oprav atd.). Nějakou rezervu by si měl každý nechat na roční vyúčtování těchto nákladů, které mnohdy končí nedoplatkem. Nové bydlení je dobré si nechat také pojistit proti případným škodám způsobeným provozem domácnosti, povětrnostními vlivy, vandaly apod.
Pokud zvládnete všechny tyto nástrahy při pořizování vhodné nemovitosti, můžete konečně začít zařizovat a užívat vlastního bydlení.
Náš tip: Rodiny s nízkými příjmy mohou požádat o příspěvek na bydlení, který přispívá na krytí nákladů na bydlení rodinám či jednotlivcům.