Zahrada

Vybíráte plot? Nezapomínejte na údržbu!

Plot odděluje vaše soukromí na zahradě od vnějšího světa. Díky plotu mají obyvatele domu pocit bezpečí a soukromí. Dnes si můžete plot vybírat nejen podle toho, jak vypadá, ale také podle toho, jak moc se chcete od vnějšího světa izolovat. V dnešním článku se podíváme na výběru plotu podrobněji.   

Když nemáte čas udržovat

Jestliže jste časově zaneprázdněný člověk a nemáte čas pravidelně plot udržovat, pak vás nadchnou bezúdržbové plasty. Stačí jednou za čas vzít hadici s vodou a plot umýt. Hlavní výhodou plastových plotů je, že po dešti nevsakují vlhkost, nehnijí, ba dokonce ani nekorodují. Nemusíte tedy každý rok plot natírat, jak je tomu mnohdy u dřevěných plotů. Další výhodou je snadná manipulace. Plotové dílce jsou lehké a odolné vůči silnému větru. Důležité ale je, aby byl plot dobře ukotven.

Sice i pletivo je bezúdržbové, ale u něho si nemůžete dopřát takové soukromí jako u plastového plotu. Pletivo je totiž průhledné a museli byste k němu nasadit popínavé rostliny. Ale to je už spousta práce okolo, a tak lidé raději sáhnou po plastových plotech.

K výrobě plastových plotů se používá PVC, recyklovaný plast či dřevoplast. Navíc si můžete vybrat z pestré škály barevného zpracování. Můžete si zvolit plastové plotovky hladké i rýhované, s imitací dřeva a podobně. Jestliže jste ochotni do plotu investovat o něco více, pak si můžete koupit plot chráněný fólií s UV filtrem, která zaručuje barevnou stálost a odolnost proti poškození vnějších vlivů.

Přírodní dřevo

Za esteticky nejkrásnější ploty jsou považovány dřevěné ploty. Jedná se totiž o přírodní materiál, který dokonale zapadá do jakéhokoliv okolí. Jelikož ale na dřevo působí sluneční žár, déšť a také se venku střídají teploty, neošetřené dřevo je rychle poškozené, ztrácí na kvalitě a barevnosti. A proto je nezbytné se o dřevěný plot náležitě starat. Musíte provádět pravidelné nátěry akrylovými barvami, používat fungicidní a impregnační nátěry a podobně.

Ale dřevěný plot obohatí vaše bydlení. Sice je náročnější na údržbu, ale zaručuje přirozený vzhled, po kterém spousta rodin touží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *