Přáli byste si doma chovat skutečného predátora a pozorovat jeho chování? Pořiďte si kudlanku, kterou ubytujete v teráriu postaveném z hliníkových profilů. Místy vám bude připomínat tygra nebo jinou šelmu. Je nekompromisní a velmi důmyslná v lovu. Přitom vám, na rozdíl od tygra, nepoškrábe nábytek.
Vítej, predátore
Už když si kudlanku donesete domů, bude vás napadat celá řada příměrů. Někomu tento dokonalý tvor připomíná svým vzhledem postavy z filmu Mars útočí, jiní se shodují, že je to jen převlečený hmyzí tygr. Dokáže svou kořist velmi dlouho pozorovat, aniž by se pohnula. Vytočí hlavu a pozoruje pohyb kořisti. Když se přiblíží natolik, že se kudlanka rozhodne pro lov, nemine. Její loupeživé nohy jsou jako pevný svěrák. Kudlanka nemá jed ani ostrá kusadla, proto jsou její přední nohy její významnou devízou.
Chovné terárium
Kudlanka nepotřebuje velké terárium, dopřát byste jí ale měli samostatný výběh. Chovný box opatřete několika větvemi, na kterých se bude pohybovat. Do jednoho boxu umístěte pouze jedno zvíře, aby nedošlo ke kanibalismu. Strop opatřete síťkou proti hmyzu, nebo třeba ustřiženou záclonou a dobře upevněte. Na dno terária umístěte rašelinu a písek. Větve pravidelně obměňujte.
Ke štěstí jí stačí málo
Kudlanka rozhodně nepatří mezi náročné tvory. Ke štěstí jí postačí, když bude mít dostatek čisté vody, a také hmyz. Pochutná si na moučných červech i švábech. Zásobovat ji můžete i malými cvrčky a kobylkami. U cvrčků byste ale měli být opatrní – mohou kudlanku zranit a ta pak trpí infekcí, které velmi často podléhá. Raději volte zvířata, která kudlanku nijak neohrozí. Rozhodně neodmítne ani drobné pavouky nebo mouchy.
Už se těšíte, až si domů odnesete kus nefalšované divoké přírody? Pozorujte kudlanku a všímejte si, jak tráví svůj den zavěšená na větvích hlavou dolů, a jak jí nečiní nejmenší potíže lovit kořist, kterou pevně sevře v předním páru svých noh, kterým se říká „loupeživé nohy.“