úspory vody v domácnosti
Bydlení Šetříme

Znáte pokročilé tipy pro úspory vody v domácnosti?

Spotřeba vody v Česku meziročně narůstá. Podle posledního průzkumu ČSÚ spotřebuje jeden člověk denně 89,2 l vody. Tato čísla nejsou zase až tak černá, když si uvědomíme, že koncem 80. let jeden člověk denně spotřeboval 170 l vody. Jenže tehdy na naší planetě žilo mnohem méně lidí.

O různé způsoby, jak dosáhnout úspory vody bychom se měli zajímat zejména pro to, aby i všichni ostatní na naší planetě, potažmo pak naše děti a vnoučata, měli co pít. Pro organismus je voda nezbytná. Když se však naučíte šetřit vodou, ušetříte také peníze. Voda něco stojí. Kromě toho ušetříte i energii spotřebovanou na čištění odpadních vod. Důvodů, proč se snažit šetřit s vodou, je vícero.

Jak použít méně než 90 litrů vody denně?

Některé tipy pro úspory vody v domácnosti jste zřejmě slyšeli už mnohokrát, jiné vás možná překvapí.

  • Zavírejte vodovodní kohoutek, když si čistíte zuby. Ušetříte 6 litrů vody za minutu.
  • Pořiďte si záchod, který umožňuje splachovat menším množstvím vody.
  • Zkraťte dobu sprchování. Sprcha vyplýtvá 6 až 45 l vody za minutu podle toho, jakou máte sprchovou hlavici.
  • Pračku a myčku pouštějte jen plnou.
  • Opravte kapající kohoutky. Takový kohoutek vás připraví o 15 l vody denně, 5 500 l vody za rok!
  • Pořiďte si na zahradu nádrž na vodu, můžete ji umístit i pod okap. Voda se dá využít na zalévání rostlin, umývání auta či mytí oken. Ročně tak nasbíráte až 5 000 l vody.
  • Zalévejte raději konví než hadicí. Hadicí proteče 1 000 l vody za hodinu, používejte raději konev, která vás donutí tolik neplýtvat. Zároveň je lepší zalévat zahradu brzy ráno či večer, ve dne by půda vysála velké množství vody.
  • Investujte do modernějších spotřebičů. Máte doma starou pračku, vodovodní kohoutek, záchod či myčku? Ty nové sice něco stojí, ale obvykle spotřebují výrazně méně vody i energií. V dlouhodobém horizontu tedy nejde jen o úsporu vody, ale i ušetřené peníze.

My v České republice si zatím myšlenkou o nedostatku pitné vody nemusíme příliš způsobovat starosti. V Africe je však realitou už dávno, a pokud se nebudeme chovat zodpovědněji, možná i naše vnoučata nebudou mít co pít. Nepřeháníme, tak to skutečně je.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *