Rekuperace vzduchu čerpá teplo z odpadního vzduchu. Teplo následně předá čerstvému vzduchu, který ohřátý vstupuje do místností.
Srdcem každé rekuperační jednotky je výměník=rekuperátor. Rekuperátor dokáže z odpadního vzduchu získat teplo, a tím se efektivně šetřit peníze.
Pokud potřebujete v obytných prostorech (např. dřevostavby) udržovat určité % vlhkosti, pořiďte si rekuperační jednotku s vestavěným entalpickým výměníkem. Entalpický výměník dodá teplo a zároveň vlhkost.
Tyto výhody má rekuperační větrání
- Nižší spotřeba elektrické energie je ekonomicky úspornější
- Znatelné zlepšení vzduchu uvnitř objektu – eliminace plísní, vlhkosti, vysoké koncentrace oxidu uhličitého a radonu.
- Centrální rekuperační jednotky zkombinované s letním bypassem znatelně ochlazují byt v letním období. Letní bypass je vhodný pro všechny, kteří si rádi odpočinou od horkého venkovního vzduchu.
Tyto nevýhody má rekuperačního větrání
- Prvotní investice je pro někoho finančně náročná.
Jak se dělí centrální a lokální (decentrální) rekuperační jednotky?
Rekuperační jednotky se dají rozdělit na dva typy.
Centrální rekuperační jednotky
Maximální výkon: 150 do 400 m3/h. Centrální rekuperační jednotka dokáže vyvětrat objekt do rozlohy 150 m2.
K rozvedení vzduchu po objektu je potřeba vybudovat vzduchotechnické potrubí. To znamená zakomponovat přívodní a odvodní větve pomocí mnoha dílů do stěny, do podhledu, nebo do podlahy. Bohužel instalace je finančně i technicky náročná.
Doporučit můžeme české centrální rekuperační jednotky Ventbox, které je možné ovládat ručně, z mobilního telefonu nebo tabletu. Každá rekuperační jednotka Ventbox má v sobě předehřev a letní by-pass.
Lokální rekuperační jednotky
Maximální výkon: 100 m3/h. Lokální rekuperační jednotka dokáže vyvětrat plochu o max. 50 m2.
Obrovské plus lokálních větracích jednotek je poměrně jednoduchá instalace do obvodové zdi v místnosti, kde se bude větrat. To znamená, že se obejdete bez vzduchotechnických rozvodů. A navíc si pro každou místnost můžete nastavit rozdílný výkon větrání.
Zajímat by vás mohly úsporné lokální rekuperační jednotky MELTEM německé výroby. Nastavení je opravdu jednoduché: 1) na jednotce, 2) skrz externí spínač, 3) bezdrátovým dálkovým ovládáním nebo 4) mobilním telefonem. Existují také jednotky s automatickou regulací množství vzduchu, řídí se vlhkostí vzduchu a CO2 v místnosti.
MELTEM je šikovné řešení, která jiná lokální rekuperační jednotka nenabízí. Chcete odvětrávat dvě místnosti pomocí 1 jednotky? Zaujme vás Meltem pro dvě místnosti.
Chcete si rekuperační jednotky prohlédnout?
Všechny výše zmíněné jednotky si můžete prohlédnout v showroomu v Hradci Králové. Více informací najdete na www.vzduchotechnika-ventilace.cz.