Dříve bylo samozřejmostí, že věci do domácnosti, např. nábytek vydržely tzv. „navěky“. Nábytek se vyráběl z různých druhů dřevin, které se vyznačují svou tvrdostí. Starožitnost z kvalitního materiálu oživí i moderně zařízený interiér.
Základní prvek nábytkové výroby
Starožitný nábytek byl vyráběn výhradně z masivu, konkrétně ze tvrdých typů dřevin – listnatých stromů. Každý použitý typ dřeva má jiný barevný odstín… ořech má tmavší odstín než třeba třešeň, která nabízí po zpracování medový vzhled.
Úprava povrchu nábytku
Pro úpravu povrchu nábytku sloužily zejména leštidla na olejové bázi, včelí vosk nebo rozličné politury. V určitých historických obdobích se povrch nábytku zdobil metodou intarzování. Jedná se o vykládání povrchu různě barevným materiálem. K tomuto účelu sloužily různé druhy dřeva, želvovina, slonovina, perleť, mosaz aj. U starožitného nábytku se také můžeme setkat s malbami nebo s jeho zlacením.
Nemějte obavy ze starožitného nábytku
Starožitného nábytku se nemusíte bát. V kombinaci s moderním vybavením bytu dokáže učiněné zázraky. Nejen, že jej oživí a zútulní, ale také do domácnosti vnese nádech historie, kterou je mnoho lidí fascinováno.
Někdy málo znamená více
Nábytek z období baroka, rokoka, renesance, secese, artdeca a spousty dalších historických období. Líbí se vám několik exemplářů, ale nemůžete se rozhodnout. Co teď?
Doporučujeme se v rámci jednoho pokoje zaměřit na starožitný nábytek pouze jednoho z historických slohů. Nesnažte se celý pokoj vybavit v historickém duchu, věřte, že pár kousků starožitného nábytku stačí.
Kde zakoupit starožitný nábytek
Starožitný nábytek zakoupíte ve starožitnictví a prodejnách starožitného nábytku. Nejlepší je začít hledat ve svém okolí a okruh postupně rozšiřovat. Většina prodejen již disponuje svými webovými stránkami, nabízí se vám tak jedinečná možnost prohlédnout si jejich nabídku ještě před osobní návštěvou.