OSB desky jsou v poslední době velmi žádaným stavebním materiálem. V mnoha ohledem předčí ostatní materiály a své uplatnění najdou v exteriérech i interiérech. Jedná se o víceúčelové desky, které vznikají unikátní technologií, při které se lisují desky z velkoplošných třísek a lepí umělou pryskyřicí. V podstatě je OSB deska konstrukční deska na bázi dřeva, která byla vyvinuta speciálně pro stavebnictví. OSB se vyrábí v různých sílách, od 8 do 32 mm. V řadě případů představuje řešení, které vyniká svými vlastnostmi a bezkonkurenční cenou.

Vlastnosti OSB desek

OSB desky jsou oblíbené nejen pro své široké využití a cenu, ale rovněž pro své výborné vlastnosti. Mezi vlastnosti OSB desky patří např. ohnivzdornost, voděodolnost, zdravotní nezávadnost. Vynikají svou pevností a tuhostí. Na OSB deskách se nevyskytují žádné suky, ani kazy, čímž se zvyšuje pevnost tohoto materiálu. Dále jsou odolné proti nárazům, vibracím, i třeba v případě zemětřesení a silných větrů. Lze je krásně opracovávat běžnými nástroji, tedy řezat, vrtat, přibíjet, frézovat atd. V neposlední řadě zajišťují i perfektní tepelnou izolaci

Jaké jsou výhody použití OSB desek?

OSB desky se vyrábějí s broušeným či nebroušeným povrchem. Dále mohou být opatřeny pero/drážkou, které umožní perfektní napojení jednotlivých desek. Při instalaci OSB desek vzniká malé množství spojů, a tím i dochází k minimálním tepelným a akustickým ztrátám. Tento materiál je vhodný do vlhkého počasí. Hmotnost OSB desek je poměrně nízká, takže i manipulace s nimi je jednoduchá.

K čemu se dají OSB desky využít?

V prvé řadě se OSB desky používají ve stavebnictví. Velmi často tvoří základní konstrukci dřevostaveb, včetně střechy. Využívají se jako protipožární ochrana v místech, kde by byl požár velkým problémem, např. v podzemních prostorách. Kromě toho lze OSB desky použít na obklady stěn nebo jako podlaha. Své místo si našly i v nábytkářství. Je možné z nich zhotovit skříně, skříňky, komody, police apod. Dokonce i třeba zasouvací postel. Jestliže máte pejska a chcete mu dopřát kvalitní boudu, OSB desky jsou k výrobě ideální.

Práce s OSB deskami je snadná a především levná, aniž by byla nějak snížena kvalita hotových výrobků. Zkuste je používat i vy a uvidíte, že vás OSB desky přesvědčí o svých kvalitách.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *