Pronájem bytu v Olomouci

Pronájem bytu v Olomouci se vyplatí. Bydlení je zde levnější než v jiných velkých městech a úroveň kvality života vysoká. V tomto článku se dozvíte, jak najít vhodný pronájem, na co si dát pozor, a proč právě v Olomouci.

Olomouc se v posledních letech stala velice žádanou lokalitou a rychlost výstavby nových bytů je tu doteď nevídaná. Vznikají zde nejen nové stavby, ale také se rozšiřují již existující developerské projekty a přestavují areály bývalých průmyslových objektů. O byty je takový zájem, že u nových projektů bývají rozprodané ještě před samotnou výstavbou.

Ne každý chce však bydlet v moderních novostavbách. Někteří dávají přednost starším bytovým domům blíže centru města, nebo dokonce bytům v historických budovách v samotném srdci Olomouce.

Pronájem bytu za příznivé ceny

Velký zájem o byty v Olomouci sice dlouhodobě navyšuje jejich ceny, nicméně se nejedná o tak vysoký nárůst jako v jiných městech, včetně Prahy. V ceně se pochopitelně odráží mnoho faktorů, ale v Olomouci lze stále najít bydlení za velmi vlídné ceny. Levné byty mizí z nabídky velmi rychle; proto je potřeba, aby zájemci jednali brzy, neboť narazit na opravdu levný byt nebývá jednoduché.

Prodejní ceny starších bytů všeobecně sice stále rostou, ale jejich nájemné v Olomouckém kraji aktuálně klesá, zejména díky nejisté situaci vzniklé v důsledku koronavirové krize.

Úplně nejlevnější variantou bývá podnájem pokoje v rámci sdíleného bytu. Tato možnost je výhodná především pro studenty vysoké školy.

Proč právě Olomouc?

Umístění v srdci Moravy zajistilo Olomouci nejen bohatou historii, ale i pestré kulturní dění. Historické centrum města je skutečně významnou památkovou rezervací a nachází se zde proslavený morový sloup Nejsvětější Trojice. Vedle něj však v Olomouci najdeme mnoho jiných krásných památek. Jsou to katedrála sv. Václava, kostel sv. Mořice, radnice s orlojem či přemyslovský hrad, který je jedním z nejvýznamnějších hradních komplexů v České republice, a o kterém se píše už minimálně od roku 1055.

Olomouc je také sídlem druhé nejstarší univerzity v zemi, a za studiem stěhuje mnoho mladých, talentovaných lidí, kteří přispívají ke kulturnímu rozvoji města. Olomouc nabízí bohaté kulturní vyžití, neboť je domovem řady muzeí, galerií, divadel a také Moravské filharmonie. Najdete tu také řadu kaváren, klubů, sportovišť, ale i farmářské trhy.

Výhod bydlení v Olomouci je mnoho. Podle studie odborníků z VŠE zkoumající celkovou úroveň života v padesáti českých městech se Olomouc umístila na 16. místě. Vyzdvihují především její dopravní dostupnost, nízkou míru nezaměstnanosti a kvalitní zdravotní péči promítající se do delšího věku dožití.

Kde pronájem najít a na co si dát pozor

Nejjednodušší a nejjistější cestou je hledat byty na realitních portálech, kde lze nabídku třídit podle lokality, dispozice a dalších vlastností.

Byt si každý vybírá nejen podle lokality a dispozice, ale samozřejmě také podle jeho rozlohy, nájemného, záloh na služby nebo vzdálenosti od pracoviště a rodiny.

Jaké jsou další faktory, na které by si měl budoucí nájemník dávat při výběru pozor?

· Profesionální přístup majitele bytu či domácího, případně makléře při komunikaci, prohlídce bytu a přípravě nájemní smlouvy je velmi důležitý. Smlouva by měla být připravena právní, nebo realitní kanceláří. Flexibilita je také vítanou vlastností.

· Určení délky nájmu a výpovědní lhůty.

· Omezení, komu je byt pronajímán. Například podle Občanského zákoníku sice pronajímatel zvířata v bytě zakázat nemůže, ale někteří si to vyloženě nepřejí, a to může způsobit zbytečné nepříjemnosti.

· Celkový stav a stáří bytu a jeho vybavení včetně výmalby, podlah, oken a spotřebičů. Výhodou bývá, když jsou v bytě již zařízené skříně, ať už vestavěné či volně stojící. Někdo preferuje i částečně nebo plně zařízený byt.

· Možnosti parkování jsou také velmi důležité pro nájemníky vlastnící automobil. Patří k bytu místo v garáži či parkovišti?

· Někomu záleží i na tom, zda je zařízený úklid společných prostor v domě, nebo jestli se o něj dělí obyvatelé.

· Další detaily jako orientace oken, přítomnost záclonových tyčí, sítí proti hmyzu v oknech, zástěny u vany a další.

Teď už víte, jaké jsou výhody bydlení v Olomouci, a jak si zde pronájem vybrat.

A jak se bydlí v Olomouci Vám? Vyhovuje Vám spíše centrum nebo okraj města? Novostavby či starší byty? Přemýšlíte o přestěhování do Olomouce? Dejte nám vědět v komentářích!

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *