LED řetězy
Bydlení Inspirace

LED řetězy a jejich využití na Vánoce

Vánoce jsou svátky klidu a pohody a k té patří uklizený a vyzdobený byt. Kromě různých dekorací s vánoční tématikou nebo svíček můžeme použít také LED řetězy. Ty jsou ostatně v současné době velmi moderní.

Kromě vnitřku lze využít tato dekorativní svítidla rovněž ke zkrášlení exteriéru – domu nebo zahrady. Je hezké pozorovat rozsvícená světla v okolí domků během vánočního času. Navozují totiž sváteční a jedinečnou atmosféru, která je se zimními svátky spojena.

Proč vybrat právě LED řetěz

Mezi vánočním osvětlením jednoznačně kraluje sortiment LED řetězů. Je to pochopitelné, prodává se v různých délkách, aby bylo možné ozdobit jím jak malé, tak i velké prostory. K dispozici je v bílé nebo barevné variantě, takže každý si může vybrat to, co se mu více líbí. Někdo dává přednost teple bílé barvě, jinému se líbí spíše chladná bílá. Děti naopak více ocení barevná světla, která jsou veselá a k dětskému světu se nejvíce hodí. Díky tomu je pak osvětlení jednotlivých domů a jejich okolí různorodé a neopakující se. To oceníte zvláště během poklidných procházek ve vánočním čase, kdy se hlavně věnujete rodině.

Jakou zvolit barvu

Pokud se vám zdá bílá barva příliš obyčejná a dáváte raději přednost barevnějším tónům osvětlení, pak vybírejte LED řetězy v modré, žluté, růžové či jiné barvě. Zajímavě ovšem vypadají LED řetězy také s diodami v několika barvách najednou. Pokud jimi ozdobíte jehličnan venku na zahradě, navozují dojem nasvíceného vánočního stromku. Teple bílé LED řetězy dodají interiéru více intimní nálady, můžete u nich usínat nebo odpočívat při sledování tolik oblíbených pohádek. Studená bílá barva naopak místnost výborně osvětlí a hodí se pro chvíle společenské konverzace s rodinou nebo přáteli.

sortiment LED řetězů

Různá bývá také barva kabelu – tmavě zelená, bílá, průhledná či černá. Při výběru se orientujete podle místa určení, kde bude LED řetěz viset. Zelený se hodí na živé stromy, černý na budovy nebo střechy, bílý a průhledný využijete při ozdobení fasád, kde by černá barva byla příliš výrazná.

Ozdobte si vnitřek bytu i exteriér domu

  • Světelné LED řetězy využijete také při ozdobení vánočního stromku v interiéru – LED světly vyzdobený malý stromeček ocení i děti ve svém pokojíčku, kde bude zajímavým doplňkem.
  • Na Vánoce se často řeší také zdobeníí domu – fasády, střechy či oken. Takové řetězy většinou mívají dlouhý přívodní kabel, aby je bylo možné připojit na zdroj elektrické energie. Pokud však přesto přívodní kabel svojí délkou nestačí, vypomůžete si snadno prodlužovacím kabelem. Je ovšem třeba volit takový, který je určený pro venkovní použití. Poznáte to podle krytí.

Víte, že LED řetěz může mít životnost až 55 000 hodin? To odpovídá 2 291 dnům, tedy přibližně 6 letům nepřetržitého svícení.

Výhody LED diod

LED diody se vyznačují dlouhou životností. Řetězy dle výrobců dokážou svítit až několik tisíc hodin. Snadno tak rozzáříte svůj rodinný dům na celé období vánočních svátků. Kromě toho se nemusíte bát velkého účtu za spotřebu elektrické energie.

LED diody jsou energeticky málo náročné, oproti běžný žárovkám si vystačí jen s 10 % jejich spotřebované energie. Uspoříte tak celých 90 % elektřiny, než kdybyste svítili žárovkami. Je to samozřejmě podstatná výhoda, díky níž je LED osvětlení mezi zákazníky tolik oblíbené.

Navíc LED diody nevyzařují žádné teplo, čerstvému vánočnímu stromku nijak neškodí a ve větvích nejsou prakticky díky zelené barvě kabelu ani vidět.

Při výběru LED řetězu dbejte označení jeho krytí – jestli je řetěz vhodný pouze pro použití v interiéru, nebo se hodí i na ven.

Výběr LED  řetězu

Na co si dát pozor při nákupu LED řetězů

Řetězová osvětlení jsou podle typu krytí použitelná pro vnitřní, nebo venkovní prostředí. Je třeba si dát pozor na záměnu! Ten vnitřní totiž rozhodně není odolný vůči působení povětrnostních vlivů, škodí mu hlavně voda v jakémkoliv skupenství. Pamatujte si, že krytí IP 23 se hodí do interiéru, krytí IP 44 je možné použít i pro exteriéry.

Některé LED řetězy jsou vybavené navíc i časovým spínačem nebo různými efekty, které zvyšují jejich užitnou hodnotu. Působí to velmi originálně a přitahuje zrak kolemjdoucích, když řetěz na fasádě rodinného domu v pravidelném intervalu přerušovaně svítí, postupně se rozsvěcuje nebo trvale svítí.

Výběr LED  řetězu tak nemusí býtí nejjednodušší, proto je dobré už dopředu vědět, jestli tyto efekty využijete. Pro někoho se mohou zdát být příliš agresivní a raději dá přednost pouze klasickému svícení, které nijak nebliká. V takovém případě je zbytečné utrácet za LED řetěz s několika svítícími módy.

Důležitým aspektem je také certifikace osvětlení.  Je proto lepší se vyhnout různým tržnicím a nakupovat raději u prověřených prodejců jak v kamenných prodejnách, tak i v internetových obchodech.

Pohodové Vánoce plné světýlek

Samotná instalace světelného řetězu je docela snadná a zvládne ji opravdu každý. Nachystejte se na zimní svátky s předstihem – pokud uvažujete o nákupu vánočních dekorací, je možná nyní již ten správný čas – nenechávejte nic náhodě a hlavně nenakupujte na poslední chvíli!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *