Takřka každý majitel zahrady si dříve nebo později udělá nějakou formu venkovního posezení. Není ani divu, jelikož takto je možné užívat si na čerstvém vzduchu nejen nedělních obědů, ale třeba i divokých zahradních večírků.
Aby však takovýto projekt vyšel na sto procent, je potřeba na něm příliš nešetřit. A řeč není pouze o podlaze, případně nábytku, ale i o zastřešení, na kterém se obvykle lidé snaží ušetřit nejvíce.
Kvalita je vždy zásadní
Uspořit na střeše pár tisícovek ještě jde, nicméně kdo chce mít zastřešení prakticky zadarmo, ten nejspíše bude nakonec svého rozhodnutí hořce litovat. Vyloženě levná řešení typu natažení nepromokavé plachty, nejsou příliš efektivní, spíše naopak. Stačí si počkat na první silní vítr a plachta je ta tam. A to se ani nemusíme zmiňovat o vizuální stránce celé věci, která s takovým řešením nebude zrovna ideální.
Proto je mnohem lepší investovat do něčeho, co vydrží a zároveň dokáže poskytnout ideální krytí vůči slunečním paprskům i nepříjemnému dešti. Takovou ochranu mohou nabídnout třeba pergoly, případně zahradní altány.
Jaký materiál?
Ať už se člověk rozhodne pro jednodušší pergolu či konstrukčně náročnější altán, vždy musí současně se zastřešením vybrat i z čeho bude vyrobené. Dnes se totiž k tomuto účelu nepoužívá pouze dřevo, ale i různé modernější materiály, jako jsou ocel, hliník či plast. Všechny tyto suroviny mají jedno společné, a sice bezúdržbovost.
A i přesto se stále najde dost zákazníků, kteří dávají přednost dřevěné střeše na terasu. Důvodů je hned několik. Tím nejdůležitějším je však vzhled. Zatímco umělé pergoly a altány vypadají hlavně v rustikálním prostředí docela nepatřičně, dřevěné konstrukce je vhodné postavit prakticky na jakoukoliv zahradu, tradiční i moderní.
Sestavování
Jak pergoly, tak i altány se dnes již běžně vyrábějí jako prefabrikované stavebnice, což snižuje jejich cenu a jejich instalaci dělá jednodušší. Proto si už zákazníci často ani neobjednávají montáž u dodavatele, jelikož si díky přibalenému návodu dokáží zastřešení smontovat svépomocí.