Každé dveře by měly kromě estetické funkce plnit také bezpečnostní účel. Samozřejmě je rozdíl, jestli vybíráte zámky do interiérových nebo do venkovních dveří, pro které je vhodné vybrat i bezpečnostní kliky na dveře. Cylindrické vložky, klasické zámky FAB, se rozdělují na dva typy – stavební a bezpečnostní. Stavební vložky mají pouze minimální úroveň zabezpečení, bezpečnostní se stupňují podle certifikace.
Je jasné, že čím vyšší je bezpečnostní třída, tím sofistikovanější systém zámek nabízí. Celkem jsou čtyři. První třída, tedy nejnižší bezpečnostní třída, poskytuje základní ochranu pro interiérové dveře a branky. Druhou třídu lze použít u společných prostor v bytových domech nebo sklepích. Třetí třída už znamená vysokou ochranu a bez obav zajistí vstupní dveře. Čtvrtou třídu pak pořizují vysoce zabezpečené objekty.
Co musíte vědět před nákupem?
U zadlabávacího zámku se neobejdete bez informace, zda jsou dveře, které jím chcete osadit, levé nebo pravé. Pak je dobré znát rozměry. Vezměte starou vložku a pečlivě změřte její celkovou délku, vzdálenost mezi otvorem pro upevňovací šroub a vnější stranou dveří a vzdálenost mezi tímto otvorem a vnitřní stranou dveří. Pokud nemáte vložku, se kterou byste mohli rozměry srovnávat, změřte tloušťku dveří a také vzdálenost otvoru pro šroub k vnějšímu okraji kování.
Další důležitou informací je rozteč, tedy vzdálenost mezi klikou a středem otvoru pro cylindrickou vložku. Zámek by ani na jedné straně neměl dveře přesahovat o víc než 3 milimetry. Pokud si nejste jistí, je lepší obrátit se na odborníka a nechat si poradit, jinak by zámek nemusel do dveří pasovat.
Kdy je třeba zámek vyměnit?
Pokud zámek přestane zcela plnit svou funkci, je čas na výměnu. Cylindrická vložka se časem může opotřebovat, čímž se ztíží zasunování klíče dovnitř a někdy musíte dlouho hledat vhodnou polohu, aby se zámek dal odemknout. Výměna je nutná i tehdy, když se kování při otevírání dveří pohybuje.