Koupelna

Jak se správně saunovat?

Také čas od času navštěvujete saunu a užíváte si chvíle odpočinku a klidu? Saunování je stále oblíbenější a my si mnohem častěji uvědomujeme, jaké blahodárné účinky má saunování na náš lidský organismus. Rádi byste chodili do sauny častěji, ale moc vám to nevychází? Navíc až tak nemusíte společnost někoho cizího a dáváte přednost soukromí? A neuvažovali jste o pořízení domácí sauny? V dnešní době je poměrně jednoduché mít svou vlastní saunu doma, ať už v interiéru, tak exteriéru.

Domácí sauna skýtá řadu výhod. Budete se moci saunovat kdykoli budete mít chuť, aniž byste byli omezeni nějakou provozní dobou. Samozřejmě nemusíte nikam dojíždět a vaše sauna bude sloužit jen a jen vám. Navíc si můžete domů pořídit saunu, která vám bude maximálně vyhovovat. Určitou nevýhodou ale může být výběr samotné sauny. Na trhu se jich nachází několik a může být složité se pro jednu rozhodnout. V žebříčku popularity vedou sauny finské a infrasauny. Právě proto jsme pro vás připravili článek, ve kterém vám představíme rozdíly mezi oběma typy a také vám popíšeme, jak se v té či oné sauně máte správně saunovat. Poté byste měli mít větší přehled o tom, která sauna by pro vás byly vhodnější.

Princip finské sauny

Finská sauna funguje na principu ohřevu okolního vzduchu pomoci konvenčního topidla. Uvnitř finské sauny se nachází saunová kamna, která zahřívají vzduch v sauně. Teplo se pak okolím šíří a tím ohřívá vaši pokožku. Ve finské sauně se teplota pohybuje mezi 90-100°C, to znamená, že je v ní velice horko a koluje zde suchý vzduch. Právě to, že se jedná o saunu suchou nemusí všem vyhovovat. Pobyt ve finské sauně má pozitivní vliv na lidský organismus. Dochází v ní k detoxikaci organismu, takže se z těla vyplatí škodlivé látky. Dále je finská sauna dobrá na posílení organismu, duševní relaxaci, regeneraci. Příznivý vliv má tedy na fyzický i psychický stav člověka.

Pravidla pro saunování ve finské sauně:

 1. Nejprve je nutné finskou saunu rozehřát na 90-100°C.
 2. Ještě před tím, že se začnete saunovat, před vstupem se osprchujte a usušte ručníkem, ať nejste mokří.
 3. Saunování se doporučuje bez plavek, případně je možné se zabalit do bavlněného prostěradla.
 4. Jakmile do sauny vstoupíte, pohodlně zaujměte pozici. Poté se zbytečně nepohybujte.
 5. Po chvíli se začnete potit a v této fázi je dobré se lehce promasírovat kvůli lepšímu prokrvení. Můžete tak učinit kartáčem nebo mořskou houbičkou.
 6. Ve finské sauně byste měli strávit jen 10, maximálně 15 minut. Finská sauna není určena pro dlouhodobý pobyt.
 7. Jakmile doporučená doba uplyne, vyjděte ven a prudce se zchlaďte. Osušte se a můžete proceduru opět opakovat 2-3 krát.
 8. Po všech procedurách je dobré si půl hodiny odpočinout a poležet někde v klidu.

Princip infrasauny

Princip infrasauny je odlišný od té finské, neboť se v ní žádná saunová kamna nenachází. Okolní vzduch je ohříván infračervenými zářiči a teplota v této sauně je mnohem nižší – jen mezi 30 – 60°C. Infračervené záření do těla efektivně proniká a prohřívá jej do hloubky. I pobyt v infrasauně má prokazatelné účinky na zdraví z pohledu rehabilitace, uvolnění organismu, rovněž zlepšuje funkci imunitního systému, odvádí toxické látky z těla a zejména ženy jistě potěší, že pomáhá spalovat kalorie.

Pravidla pro saunování v infrasauně

 1. Stejně jako v případě finské sauně je potřeba i infrasaunu rozehřát. Stačí však jen na 30 – 60°C. Infračervené zářiče jsou schopny infrakabinu rozehřát již za 10 minut.
 2. Opět je nutné se před vstupem osprchovat a důkladně osušit, ať nejste mokří.
 3. Doporučení saunování bez plavek platí rovněž.
 4. Jakmile do infrasauny vstoupíte, zaujměte pohodlnou pozici a odpočívejte.
 5. V infrasauně se doporučuje průběžně doplňovat tekutiny.
 6. V infrasauně se můžete, ale nemusíte potit. Pokud tedy nechcete, je možné saunu odvětrávat.
 7. V infrakabině můžete strávit až 30 minut.
 8. Po uplynutí 30 minut se saunováním skončete, ochlaďte se vlažnou vodou (nedoporučuje se prudké ochlazení) a již proceduru neopakujte.
 9. Pobyt v infrasauně je dobré zkombinovat s dalšími wellness procedurami, např. masáží nebo cvičením.

Už víte, která sauna by vám vyhovovala? Nebo ještě potřebujete zjistit více informací? V tom případě se obraťte na předního prodejce saun v ČR – www.finskasauna.cz. Zde vám poskytnou potřebné informace a můžete si osobně sauny prohlédnout v showroomech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *