Kvalitní střecha vydrží desítky let. Ta plechová může posloužit i několik generacím. Každá střecha ale jednou doslouží. Ne vždy ji ale je třeba nahrazovat novou. Mnohdy postačí její renovace.
Hlavní funkcí střechy je ochránit interiér domu před srážkovou vodou a povětrnostními vlivy. Pokud se tak neděje a do střechy například zatéká, je na místě zjistit příčinu problému, a ten odstranit. Střecha ale také může být zarostlá mechem či se z ní můž odlupovat ochranný nátěr. Ve všech těchto případech je vhodné přistoupit k její renovaci, která její životnost zase o nějaký ten rok prodlouží.
Kdy renovovat?
Obecně se dá říci, že k renovaci střechy je vhodné přistoupit zhruba po dvaceti letech. V případě jakékoliv nenadálé situace, která vyžaduje okamžitý zásah, je však samozřejmě tak učinit dříve.
Renovace podle materiálu
Renovovat v podstatě lze střechy ze všech materiálů. Plechové, šindelové stejně jako z betonových a pálených tašek. Renovace plechové střechy spočívá v jejím důkladném tlakovém vyčištění a nalakování. Nový nátěr střechy omlazuje o desítky let. Na pohled vypadají jako nové. To samé platí i na střechy z tašek. Ty se zase zbavují mechu a dalších nečistot a následně impregnují nano hybridní impregnací. Takto ošetřené tašky pak skvěle odpuzují vodu a neusazuje se na nich mech.
Obraťte se na specialisty
Odborníky na renovace střech najdete například ve společnosti Dachmantechnik (dachmantechnik.cz), jejíž specialisté prodlužují životnost střech plechových i taškových. K tomu natírají i betonové podlahy a připravují střešní krytiny pro instalaci fotovoltaiky.
Na kolik to vyjde?
Náklady na renovaci ovlivňuje řada faktorů, jako jsou rozměry a materiál střechy stejně jako stupeň jejího poškození. Abyste si ale udělali obrázek, za čištění střechy tlakovou čističkou zaplatíte zhruba 95 Kč za metr čtverečný. Impregnace na 15 let pak vychází zhruba na 240 Kč za metr čtverečný. Ve srovnání s náklady, které byste museli vynaložit na střechu novou, se v podstatě jedná o lidové ceny, nemyslíte?