Při stavbě nebo rekonstrukci domu je vždy důležité dostat do interiéru dostatek přirozeného venkovního světla. Jsou ale místa, kde to možné není. V takovém případě ho tam elegantně mohou přivést světlovody. Co všechno o nich potřebujete vědět?
Světlovody jsou geniálním řešením osvětlení místností v případech, kdy není možné použití klasických oken, francouzských oken, ani prosklených dveří. Můžete díky nim dostat denní světlo na chodby a místa bez obvodových zdí. Využívá se i tam, kde je mezi střechou a stropem tolik prostoru, že tam není technicky možné vybudovat střešní okna nebo světlík.
Jak světlovod funguje
Světlovody se skládají z několika částí. Na střeše je umístěna speciální plastová kopule, kterou proniká světlo. Od ní vede do objektu systém lehkého potrubí s vnitřní odrazovou plochou. Světlo do místností je potom směrováno rozptylovacím difuzorem, který efektně dokáže osvětlit celý prostor.
Světlovody jsou nejefektivnější za slunného dne. Dají se však využít i při nedostatku slunečních paprsků, večer nebo za úplné tmy, a to v podobě klasického interiérového svítidla. Jak? Jednoduše tak, že se do difuzoru nechá zabudovat světelný zdroj. Pak už stačí jen světelné čidlo, které se sepne při nedostatku slunečních paprsků.
Na co je třeba myslet
Plastová kopule světlovodu musí být na střeše umístěna tam, kam dopadá nejvíce slunečních paprsků. Jedině tak bude světlovod maximálně účinný.
Jedná se o poměrně složitou instalaci, kdy se musí vést světlo širokým tubusem. Ten může zejména v podkrovních místnostech zabírat moc místa. Zabudování světlovodu také zasahuje do tepelné izolace střechy.
Je potřeba vybrat firmu, která má s instalací letité zkušenosti, odborně vám poradí a odvede profesionální práci. V České republice je to společnost Pruniwerk. Buduje také střešní světlíky.