V dnešní době chce každý ušetřit nejen na bydlení a tak si pro své útočiště, čím dál více, lidí volí nízkoenergetický dům. Ten pomůže ušetřit náklady na vytápění a zmenší celkovou tepelnou ztrátu. Tyto domy mají tepelnou náročnost nižší jak 50kWh/m2 za jeden rok. Jen pro porovnání. Náročnost na teplo normálního běžného domu je 170kWh/m2 za rok.
Materiál, který se pro zhotovení domu používá nejčastěji, je dřevo. Avšak najdeme i spousty nízkoenergetických domů z jiných materiálů. Dřevo rozhodně není tím jediným. Vnitřní prostory těchto domů, by neměly být nějak moc členité. Nejlepší jsou jednoduché a malé domky. Nejdůležitější jsou izolační materiály, jakými může být pěnový polystyren, polyuretan nebo extrudovaný polystyren. Nejlepší však jsou papírové vločky, expandované perlity nebo ovčí vlna. Pro tyto domy je však oblíbené i seno či rákos. Velmi důležitý je výběr pozemku. Dům na něm pak musí být správně orientovaný ke světovým stranám. Abyste si teplo a slunce „pouštěli“ do místností, kde se nejvíce pohybujete a teplo, tak potřebujete. Důležitý je i směr větru a interiér domu. Tedy uspořádání místností. Na jih si dáte místnosti, kde nejčastěji budete trávit volný čas a na sever zase takovou koupelnu.
Dům si můžete vybrat v katalogu, který firmy nabízí a nechat si jej zhotovit takzvaně „na klíč“. Stavba takového domu nemusí trvat nijak dlouho, záleží na tom, jakou firmu si vyberete a jak složitý dům budete chtít.