Sbíráte na podzim bukvice a žaludy a pak je dáváte zvěři do krmelce? A víte, že v dobách středověku by se to považovalo za plýtvání? Je to tak, naši předci dokázali z darů lesa zužitkovat ledaco, dokonce i žaludy a bukvice. Dá se něco z jejich receptů použít i dnes?
Bukvice upražte jako oříšky
Bukvice obsahují velké procento tuků a dřív se z nich lisoval zastudena olej, který prý chutnal podobně jako olivový a používal se v kuchyni při vaření a pečení až do 1. světové války. Lidová rčení o něm praví, že „z mnoha bukvic sa divá svině opije“. A proč? Bukvicový olej má údajně mít lehké psychotropní účinky a lidé ho prý používali ve větším množství za účelem zlepšení nálady, když byla zima moc dlouhá a krutá.
Samotná semínka bukvic jsou jedlá, ale v syrovém stavu nejsou moc chutná a navíc obsahují lehce jedovatou látku fagin. Takže pár bukvic ochutnat na procházce můžete, ale jinak je lepší je vyloupat a opražit. Přesně tak si je připravovali ve středověku a dokonce se pražené bukvice prodávaly na trzích, stejně jako teď kupujeme arašídy nebo mandle.
Žaludová káva je zdravá
Pokud si chcete vyzkoušet, jak jedli a co pili chudí lidé ještě za Rakouska-Uherska, tak žaludy jsou přesně ta surovina, kterou budete potřebovat. Žaludy se totiž sbíraly, loupaly, pražily a rozemílaly na mouku už v dobách starého Říma.
U nás bylo vždy hodně dubových lesů, takže když nebylo dost obilí, chodilo se na žaludy. Z žaludové mouky se dělaly placky, které se pekly na ohni, anebo se přimíchávala do běžné mouky, aby se při pečení chleba ušetřilo.
Když žaludy zbyly, dělala se z nich „žaludová káva“. Ta má docela příjemnou chuť a navíc i protizánětlivé účinky. Klidně ji vyzkoušejte i doma. Stačí nasbírat cca 500 g žaludů, vyloupat je, usušit, opražit a namlít. Pak je jen zalijete vodou, jako byste dělali čaj. Pokud vás to láká, ale nechce se vám podstupovat celou tu složitou přípravu, zkuste se podívat v obchodech se zdravou výživou, občas tam „žaludovku“ mají mezi přípravky na zklidnění žaludku.
Sběr bukvic a žaludů v lese
Nalákali jsme vás na nové chuťové zážitky? Nebo zůstane u sběru bukvic a žaludů pro lesní zvěř? Pokud se rozhodnete udělat zvířatům zásoby na zimu, možná se při sběru potkáte v lese s velkými plachtami nataženými právě pod duby a buky. Těm se vyhněte. Lesníci totiž používají tyto plachty na sběr semen pro lesní školky.
Bukvice a žaludy by neměly přijít do styku s půdou, aby se na ně náhodu nenachytaly plísně nebo houby, které by celou výsadbu mohly znehodnotit. Navíc se díky plachtám ušetří spousta práce. Pokud byste podobné plachty chtěli vyzkoušet třeba na vaší zahradě pod keře s lískovými ořechy, můžete si je objednat na e-shopu firmy Agrotex. Poslední tip je pro rodiny s dětmi. Žaludy se stejně jako kaštany dají použít při tvoření různých figurek nebo dekorací. Takže jestli potřebujete zabavit děti anebo ve vás dřímá kreativní duch, vzhůru do přírody!