Dětský pokoj

Barvičky do dětských pokojů

Máte před sebou realizaci dětského pokojíčku? Před tím, než jej barevně vyladíme podle představ svých potomků, aktuálních trendů či svých nejlepších úmyslů, pojďme se spolu zamyslet nad výběrem vhodných barem právě pro pokojíček dítěte. Je totiž značný rozdíl v tom, jaké důsledky má volba stejných barev pro dospělého člověka a jaké pro děti.
U dětí musíme rozlišovat jednotlivé věkové kategorie a dále individuálně posoudit i povahu svého dítěte.
Dítě pasivní budou stimulovat syté a výrazné barvy, které jsou naopak pro dětský pokojíček hyperaktivního dítěte nežádoucí.
U takového majitele pokojíčku s úspěchem používáme barev světle modrých a světle zelených odstínů. Obě mají zklidňující účinek, zelená navíc dodá pocit stability.
Pozor na pokojíčky pestrobarevné, které v některých dětech potlačují jejich vlastí fantazii a jiné naopak až příliš provokují k aktivitě.
Stejně tak žlutá výmalba sice kompenzuje nedostatek světla a působí optimisticky, miminka ale v takových pokojích častěji pláčou a také děti psychicky labilnější se ve žluté cítí hůře.
Zelená, zejména v kombinaci s dostatkem světla, podporuje růst a tvořivost dětí, je tedy do pokojíčků velmi vhodná. Stejně tak i přírodní odstíny barev mají na děti uklidňující účinek, je však vhodné doplnit je o výraznější barevný akcent, jinak působí fádně až nudně.
Červené a purpurové barvy značí průraznost, výjimečnost a tvořivost, nehodí se však do pokojíku malého dítěte, naopak dospívající tyto barvy ocení.
Za zcela nevhodnou se považuje černá, která podporuje agresivitu a pro dětské pokojíčky se příliš nehodí ani bílá, která sice evokuje čistotu a úhlednost, děti ve však mohou cítit stísněně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *