Čeho si na domě všimnete nejdřív? Mně obvykle zaujme střecha a fasáda. Podle nich se dá hodně usoudit i o lidech, kteří v domě bydlí. Pochopitelně nejde o nějaký psychotest, jakou povahu má člověk, který si vybere sedlovou, valbovou nebo mansardovou střechu, ale o to, jak o ni pečuje.
Střecha korunuje dílo, tedy dům. Má několik funkcí a všechny nějakým způsobem chrání dům a jeho vnitřní prostory. Prostě střecha je pro dům důležitá. Proto zasluhuje naši pozornost a péči. Opravovat střechu, když už do ní zatéká, je stejně pozdě, jako kopat studnu, když už máte žízeň. Přece jen je lepší udělat to dřív.
Střešní krytina – na ceně záleží
O tom, jak často budete střechu opravovat, rozhoduje ve velké míře výběr střešní krytiny. Obecně platí, že čím je krytina levnější, tím dříve musíte počítat s opravou a tedy dalšími investicemi. Za dobrou střechu si zkrátka musíme připlatit a jak naznačují průzkumy, Češi na kvalitě nešetří. Pro 86 % Čechů je vhodnější kvalitní taška než plechová střecha. Taková volba je rozhodně výhodnější než levné alternativy, protože správně položená střecha z tašek vydrží víc jak jednu generaci (u pálených tašek je životnost kolem 50 let, u betonových až 80 let). Střechy plechové, asfaltové nebo bitumenové mají trvanlivost mnohem menší, ty jsou spíš jen přechodným řešením, například v době, kdy je napjatý rozpočet.
Jak si střechu vybrat správně
Je řada skutečností. které musíte zohlednit, když si vybíráte střešní krytinu. Její konečný výběr ovlivní sklon střechy, klimatické podmínky, velikost plochy, již budeme pokrývat, ale i lokalita, kde náš dům stojí. I územní rozhodnutí v obci totiž může ovlivnit výběr střešní krytiny pro váš dům, například s ohledem na barevné provedení.
Sklon střechy je při výběru také zásadní, protože některé krytiny jsou vhodné pro ploché střechy, jiné můžeme použít i na strmé. Zatímco plech můžete použít už od 5°, vláknocementovou krytinu nebo štípanou břidlici až od 20°. Z ostatních běžných krytin pak je možné betonové tašky použít už při 10°, při 12° keramické tašky a od 15° také asfaltové šindele.
Pokud jde o odolnost klimatickým podmínkám, v naší zemi je třeba počítat s horkým létem a mrazivou zimou. Podle toho je nutné volit krytinu mrazuvzdornou, navíc odolnou proti výkyvům teplot a srážkám. V tomto případě jednoznačně vítězí betonová taška, která je nejodolnější.
Zateplení a odvětrávání – další důležité parametry pro výběr střechy
Tvar, krytina i provedení hodně rozhoduje o tom, kolik v zimě protopíte. Tepelné rozdíly totiž u různých typů střech mohou být opravdu velké. Mnohem výhodnější jsou v tomto ohledu střechy s mírným sklonem, pokud možno ne příliš členité, ty se hůř zateplují.
A tak, jako je potřebná tepelná izolace, je důležité i odvětrávání střešní krytiny, aby se interiér v létě nepřehříval a v domě se nedržela vlhkost. Za horkých letních dnů není neobvyklé, že se střecha rozpálí na 60 – 80° C, u tmavých krytin to může být ještě víc. Umíte si představit, jak je asi tou dobou v podkroví? Abyste ho ochladili na přijatelných 22° C, musíte překonat rozdíl 40 stupňů. U odvětrávané střechy je to i při extrémních venkovních teplotách jen něco přes deset stupňů. Rozdíl v energii spotřebované na ochlazení interiéru je značný.
Není nad pálenou tašku
Když shrneme všechny vlastnosti, které musí mít kvalitní střešní krytina vhodná do našich zeměpisných šířek, opravdu se keramická nebo betonová taška zdají jako nejrozumnější volba. To je asi ten rozhodující důvod, proč jim Češi při výběru dávají přednost. Jsou stálobarevné, odolné proti srážkám, mrazu i horku, dají se využít na většinu střech.
Taška je prostě tradice prověřená generacemi. Teď navíc se i jejich pokládka může usnadnit, jestliže si vyberete tašky většího formátu. Jednou z dobře hodnocených je například velkoplošná pálená krytina z Creaton.cz. Její unikátní systém a možnost posuvu výrazně snižuje spotřebu tašek a tedy i náklady na novou střechu.