1. Najdete si zástavu: Dobře si promyslete, jaké jsou Vaše možnosti splácet. Budete zvládat svoje ostatní finanční závazky? Máte rezervu pro krátkodobou ztrátu příjmu? Plánujete rodinu? Hypoteční úvěr bude součásti vašeho rozpočtu relativně dlouhou dobu, nebudete se cítit výrazně omezeni?
Mate-li jasno a vybrali jste si svoji nemovitost poradně si ji „proklepnete“, nenechte se odbýt ujištěním realitní kanceláře, že nemovitost je k hypotečnímu úvěru vhodná. Zjistěte si, zda nemovitost není v dědickém řízení, zda má jasné vlastnictví. Bydleni je hra-ale v tomto bodě ji berte velmi vážně.
2. Najděte si banku: Nechte si zpracovat návrhy od několika bankovních ústavů. Nenechte se zlákat první poutavou nabídkou. Dnes si banky váží každého klienta a jsou schopné nabídnout pro hypoteky individuální řešeni. Rozhlédněte se po internetu … Existuje několik portálu, kde Vám vypracuji návrhy on-line. Dokonce chcete-li mít vyřízení hypotečního úvěru hodně rychlé a hodně pohodlné, tak ho on-line můžete rovnou vyřídit celý-přímo ve virtuální pobočce banky, nikoliv přes zprostředkovatele.
3. Sežeňte si podklady: Budete potřebovat doklady dokazující vaše příjmy, doklady ke kupované nemovitosti – list vlastnictví (získáte na CzechPointu), snímek z katastrální mapy, odhad ceny nemovitosti. Rovněž bude potřeba ve prospěch banky vinkulované pojištění nemovitosti
4. Vyčkejte, až banka vyhodnotí Vaši žádost: Hypotéka online dokáže vyřídit hypotéku už do druhého dne po odeslání všech potřebných a úplných dokumentů.
5. Podepište smlouvu: Pokud něčemu nerozumíte, zeptejte se raději hned! Využijete-li Hypotéky po webu, Váš hypoteční bankéř je Vám ve virtuální pobočce k dispozici. Současně s úvěrovou smlouvou banka připraví podklady k zastavení nemovitosti. Zástavní smlouvu a den na to kupní smlouvou (důležitý je pozdější datum), pak vložíte na katastr nemovitostí. Peníze jsou prodávajícímu vyplaceny, až když je zápis nového majitele na katastru dokončen.