Při výběru vjezdové brány se nevyplácí dát pouze na vzhled. Stěžejní je prostor, který brána pro svou správnou funkci potřebuje a který jí můžeme poskytnout. Pojďme se společně podívat na jednotlivé typy bran a jejich prostorové požadavky, ale také na materiály, které jsou nejčastěji využívány k jejich výrobě.
Posuvné brány
Posuvné brány potřebují dostatek prostoru podél oplocení, protože se posunují do strany. Vjezdové brány založené na posuvném mechanismu můžeme rozdělit na kolejnicové a samonosné.
Kolejnicová vjezdová brána
Posuvné kolejnicové vjezdové brány se pohybují po kolejnici, kterou je zapotřebí udržovat, tzn. odklízet z ní spadané listí, nánosy sněhu… Při její montáži je zapotřebí vyrovnat a zpevnit povrch.
Samonosná brána
Samonosná posuvná brána se obejde bez kolejnice, je uchycena na nosném sloupu. Jedná se o nejvyhledávanější typ vjezdové brány, která představuje ideální řešení pro pozemky, které nedisponují rovným terénem.
Křídlová vjezdová brána
Křídlová brána je vhodná tam, kde není dostatek prostoru pro její zajíždění do strany. Vybírat můžete z jednokřídlé a dvoukřídlé varianty.
Při pořizování křídlové vjezdové brány je třeba myslet na dostatečný prostor pro její otevření a nutnost rovného povrchu. V případě, kdy povrch v otevíracím prostoru nebude rovný, hrozí, že se brána zarazí o nerovnost a nepohnete s ní ani o píď.
Materiál vjezdové brány
Nyní se zaměříme na materiál vjezdové brány. Hraje-li u vás hlavní roli bezúdržbovost, doporučujeme hliníkové vjezdové brány. Kromě toho disponují tvarovou stálostí a jejich nespornou výhodou je skutečnost, že nepodléhají „zubu času“ – nerezaví.
Vybírat však můžete také z dalších materiálů… např. kov (kovové nebo kované) či tahokov (ocelový plech, do něhož jsou střižením a tažením vytvořena oka).