Věděli jste, že v posteli trávíme zhruba šest až osm hodin denně? Spánek patří k nejoblíbenějším činnostem každého člověka, je zároveň pravdou, že se během spánku tělo dává po celém dni do kupy. Aby byl spánek kvalitní a aby se během něj mohlo tělo regenerovat, je důležité si pořídit kvalitní matraci, která má na kvalitním spánku velký podíl. Na trhu dnes narazíte na celou řadu matrací, a tak se výběr matrace zdá být jako nejhorší noční můra. Pojďme si však prozradit tři kritéria, díky kterým rázem budeme vědět, jestli má vyhrát pěnová matrace nebo matrace pružinová.
Roli hrají rozměry
Prvním kritériem, na které se zaměřit a soustředit při výběru matrace, je především jejich rozměr. Obecně platí, že správná délka matrace je taková, která uživatele přesahuje o dvacet až pětadvacet centimetrů. Co se týče šířky, to záleží na každém jedinci ale opět platí pravidlo – devadesát centimetrů na lůžko.
Pokud už máte koupené rošty nebo celou postel, bude pro vás výběr matrace podle rozměrů snazší. Jestliže jste majitelem velké postele, asi budete potřebovat matraci 160 x 200 cm nebo možná matraci 180 x 200 cm, pro jednolůžka se pořizují matrace 80 x 200 cm nebo 90 x 200cm.
Roli hraje také materiál
Svou roli při výběru matrace sehraje také materiál, ze kterého jsou matrace vyrobeny. V současné době se matrace vyrábí z nepřeberného množství materiálů a jejich kombinací. Mezi základními typy najdete matrace pěnové, které se vyrábí buď se studené pěny, nebo z PUR měny či líné pěny, také se k základním typům matrací řadí latexové matrace, jež jsou vysoce kvalitní, ale bohužel i dražší, a samozřejmě také taštičkové matrace, případně pružinové matrace.
Roli hraje tvrdost
Třetím kritériem, podle kterého vybírat matrace, je jejich tvrdost. To je pravděpodobně nejdůležitější parametr matrace. Obecně platí, že lidé s menší váhou spící na boku volí měkčí matrace, lidé s váhou větší a spící na zádech volí matrace tvrdší.