akvarijní substrát
Bydlení

Jak si zařídit akvarijní set

Chcete si pořídit akvárium? Určitě byste měli vědět, že existují tzv. „akvarijní sety“, které jsou určitě ideálním řešením pro začínající akvaristy. Jestliže si pořídíme takový set, máme záruku toho, že komponenty dodané v akvarijním setu jsou správně vybrané, tzn. například, že k určitému objemu vody bude dodán filtr s adekvátním výkonem a taktéž správné topítko a osvětlení. 

V druhém případě, jestliže se akvaristice již nějakou dobu věnujete a nebo máte vše řádně nastudované, je zde možnost si takový akvarijní set sestavit z komponent, které nám nejvíce vyhovují.

Jako začínající akvarista si řeknete, že by bylo nejlepší začít s akváriem o malém objemu. To je však základní chyba všech začátečníků. Čím menší objem nádrže, tím horší a náročnější je jeho údržba. Nejvhodnější se začít s akváriem o objemu cca 60 lt. 

V současné době si takový akvarijní set pořídíme již od 1000,- Kč. Ale jak již bylo řečeno, objem nádrže by byl nejlepší kolem 60 lt a zde se již pořizovací cena setu pohybujeme od 1500,- Kč výše. My se však dnes budeme věnovat sestavování vlastního akvarijního setu. 

Tvar akvária

Nejčastěji kupovaným a pro rybičky nejvhodnějším je klasické pravoúhlé akvárium. Může být buď ve tvaru kvádru nebo i krychle. V obchodech najdeme i varianty s pěti i nebo šestistrannými tvary, rohovými, panoramatickými i vypouklými tvary. Můžeme si nechat vyrobit i akvárium přesně na míru, aby se nám vešlo na určené místo. Musíme však v prvé řadě myslet jako správní akvaristé především na rybky, a ty mají nejraději klasické akvária, které jim poskytují požadovaný úkryt. Kulatá akvária jsou určitě designově zajímavější, avšak rybám se zde mění vnímání prostoru a hůře se orientují.

Filtrace

Někdo si mylně představuje, že pořízením filtru do akvária končí jeho údržba vody. Filtr nám jen pomůže udržet vodu čistou. Filtr nám provádí filtraci mechanickou a biologickou.

Při mechanické filtraci dochází k odstraňování okem viditelných nečistot a drobných částic. Filtr je proto potřeba pravidelně čistit. Až se nám ve filtru usadí bakterie začne filtrace biologická, která spočívá v tom, že s těmi správnými nitrifikačními bakteriemi začne pomoci kyslíku odbourávat dusíkaté sloučeniny.

Dále dělíme filtry na vnější a vnitřní. Jak už název napovídá, vnější filtry se nacházejí mimo akvárium a pomocí čerpadla je hadicemi voda přiváděna do filtru a pak zpět odváděna do akvária. Vnitřní filtry umisťujeme přímo do nádrže akvária, avšak jsou méně výkonná a ubírají nám na prostoru nádrže. Určitě také pohledově působí jako rušivý element. 

Vzduchování akvária

V případě, že máme v akváriu málo rostlin a mnoho rybek je nutno zajistit vzduchování, a to pomoci vzduchovacích motorků nebo vzduchovacích kamínků. 

Osvětlení akvária

Aby život v akváriu fungoval tak jak má, nebude nám stačit jen denní světlo, ale budeme si muset pořídit i osvětlení umělé. Je důležité jak pro ryby, tak především pro zdravý růst rostlin.

Orientačně by intenzita osvětlení by měla být na 1l vody asi 1 W výkonu

Světla nad akvárium upevňujeme buď pomocí držáků nad otevřenou hladinu, zavěšením –  většinou od stropu nebo z přídavného držáků a nebo jsou světla obsahem krytu akvária. 

Svítit bychom měli přibližně 10 – 12 hodin denně nepřetržitě. Zde je určitě vhodné si pořídit spínací hodiny, které nám čas svícení pohlídají.

Vytápění

Vytápění akvária nám zajišťuje akvarijní topítko. Většina sladkovodních tropických ryb vyžaduje mít stálou teplotu kolem 25º C. A toho bez topítka v běžných dnech nedosáhneme. Je fakt, že jestliž nastanou příliš horké letní dny, je naopak nutno vodu v akváriu chladit např. větráčky. 

Topné těleso obsahuje termostat, na kterém je možno nastavit ideální teplotu. Většinou je topné těleso umístěno na stěně akvária. Výkon topítka se udává ve wattech. Proto se při koupi topítka musíte zajímat o jeho výkon.

Akvarijní substráty a písky

Na dno akvária se nejčastěji používá písek, ale když budeme chtít také pěstovat akvarijní rostliny bude určitě vhodnější akvarijní substrát. Rostlinky nám se substrátem určitě porostou lépe.

Toto jsou opravdu jen základní informace pro pořízení akvarijního setu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *